• Interiér restaurace Sportovní areál Vitality
  • Interiér restaurace Sportovní areál Vitality
  • Gastro vitální restaurace
  • Slavnostní tabule Vitality Slezsko

Goji

neboli Kustovnice čínská.

V našich končinách se setkáte pravděpodobně se sušenými plody, které se podobají rozinkám nebo šípkům, mají červenou barvu a jsou asi centimetr velké. Chuťově připomínají brusinky nebo třešně a mají spíše tužší konzistenci. Pokud tedy preferujete měkčí sušené ovoce, pak doporučuji nechat je několik dní volně na misce, nasají do sebe vzdušnou vlhkost a stávají se příjemně měkké. Tento proces proběhne rychleji, pokud k plodům přidáme ještě plátek jablka.
Plody kustovnice čínské jsou tradiční složkou čínského lidového léčitelství. Tamější lékaři je doporučují jako výborný prostředek na dlouhověkost a sexuální potenci. A není divu. Moderní medicína dnes zjišťuje, jak mimořádný je obsah látek v plodech goji.
Tak například, goji obsahuje více betakarotenu než mrkev. Pokud se tedy toužíte rychle a hlavně trvale opálit, měli byste pytlík se sušenými plody přibalit na koupaliště. Vysoký obsah betakarotenu vás také lépe chrání před UV zářením. Důležitou složkou je také protizánětlivý betasisterol, který se mimo jiné používá i ke zmírnění problémů s prostatou nebo zvýšenou hladinou cholesterolu. Z vitamínů najdeme v goji především vitamín C, B1, B2, B6 a E. Další zdraví prospěšné složky jsou minerály. Kromě zinku, železa, mědi, vápníku, selenu a fosforu obsahuje také germanium, které se v běžné stravě vyskytuje jen velmi zřídka, je ale velmi důležitým prvkem pro obranu těla proti rakovinotvorným buňkám. Díky kombinaci vitamínu C a železa pak může být goji ideálním bojovníkem proti jarní únavě, která je zapříčiněna nedostatkem železa v organismu. Jelikož je však vitamín C pro metabolismus železa klíčový, může se nám po dlouhé zimě a nedostatku čerstvého ovoce a zeleniny stát, že na jaře pocítíme slabost a únavu i přes to, že potravin bohatých na železo budeme konzumovat dost. Není tedy nic lepšího než si dopřát obě tyto tak důležité složky současně. Obsažené vitamíny skupiny B pak příznivě působí na nervový systém, pomáhají proti únavě a jsou důležité pro dobrý stav pleti a vlasů. Vitamin B1 je zase důležitý zejména pro činnost nervové soustavy a jeho nedostatek může způsobovat podrážděnost a únavu. Po těžkém dni tedy není nic lepšího než si po odpolední svačině dát jako zákusek hrst plodů goji.Logo Ferona Logo Radegast Logo TZ Logo AHR Logo Budamar

Logo AGELLogo M Steel Projects Logo M Steel ProjectsLogo MSProjects International

Logo HEADLogo Victor

Jsme na Facebooku

Jak se k nám dostanete

GPS: 49°39'31.317"N, 18°41'46.129"E
Mapa: Google.cz | Mapy.cz

Popis

Chcete pravidelně dostávat naše novinky do Vaší emailové schránky? Přihlaste se k odběru: