• Interiér restaurace Sportovní areál Vitality
  • Interiér restaurace Sportovní areál Vitality
  • Gastro vitální restaurace
  • Slavnostní tabule Vitality Slezsko

Jáhly

PROSO - JÁHLY
Vyloupaná žlutá zrnka prosa, obilnina s průměrem cca 1 mm. Jeden ze základních kamenů zdravé výživy.
Proso je vedle pšenice a ječmene nejstarší kulturní plodinou, kterou z Asie do Evropy přinesly kočovné kmeny. Bylo oblíbenou obilovinou našich předků, Slovanů, neboť jde o levnou a výživnou potravinu, která vařením nabude a hodně sytí. V dnešní době je na ni neprávem zapomínáno.
N
ejvíce konzumovaný výrobek z prosa jsou právě jáhly. Jsou dobře stravitelné, výživné a velmi chutné. Mají příznivý poměr živin blížící se doporučovanému poměru bílkovin, tuků a sacharidů. Jáhly jsou významnějším zdrojem vitaminů než ostatní obilniny a svojí nutriční hodnotou se vyrovnají ovesným vločkám. Jáhly mají příznivý poměr bílkovin (12 %), tuků (4 %) a sacharidů (68 %). Jsou jedinou zásaditou obilovinou, a proto jsou vhodné při žaludečních obtížích. Neobsahují lepek a jsou tedy vhodné pro bezlepkovou dietu. Stará východní medicína je využívá při léčbě sleziny a slinivky břišní, a proto jsou vynikající potravinou pro diabetiky. Proso má vyšší podíl esenciálních aminokyselin než pšenice, žito, ječmen i oves a kukuřice ve srovnání s pohankou má celkově vyšší zastoupení esenciálních mastných kyselin, zvláště kyseliny linolové (68 %). Obsah sacharidů se pohybuje v rozsahu 70–73 %, z toho je nejvíc zastoupen škrob (62–66 %).
Důležitý je obsah minerálních látek, zejména draslíku, hořčíku, železa, zinku, fosforu a mědi, vysokým podílem křemíku podporují zachování zdravých zubů, nehtů a vlasů pro velký obsah železa se doporučují pro nemocné chudokrevností, jsou také vhodné pro bezlepkovou dietu při vaření nevytvářejí sliz, proto se doporučují všem, kteří trpí zahleněním dýchacích cest. Jáhly jsou velmi syté a výživné, proto pokrmy z nich jsou vhodné pro rekonvalescenty a těžce pracující osoby. Výjimečný je především obsah vitaminů B1 a B2, které jsou obsaženy hlavně v aleuronové vrstvě.Logo Ferona Logo Radegast Logo TZ Logo AHR Logo Budamar

Logo AGELLogo M Steel Projects Logo M Steel ProjectsLogo MSProjects International

Logo HEADLogo Victor

Jsme na Facebooku

Jak se k nám dostanete

GPS: 49°39'31.317"N, 18°41'46.129"E
Mapa: Google.cz | Mapy.cz

Popis

Chcete pravidelně dostávat naše novinky do Vaší emailové schránky? Přihlaste se k odběru: