• Interiér restaurace Sportovní areál Vitality
  • Interiér restaurace Sportovní areál Vitality
  • Gastro vitální restaurace
  • Slavnostní tabule Vitality Slezsko

Javorový sirup

je chuťově vynikající, v mnoha případech zcela nahradí rafinovaný cukr. Kromě sacharózy obsahuje vitamíny řady B, vápník, železo a stopová množství dalších minerálních látek. Je velmi oblíbený na polévání palačinek. Kanada, země javorového listu, je hlavním světovým dodavatelem javorového sirupu. Přes 70 % světové produkce sirupu pochází z kanadské provincie Quebec. Javorový sirup se získává zahuštěním šťávy, vytékající při poranění kmene javorového stromu.
Cukr ve stromech vzniká působením enzymů ze škrobu, který se nahromadil během vegetačního období. Tento cukr je rozpuštěn ve vodě, kterou strom nasává kořeny. Javorová šťáva obsahuje také minerální látky, přírodní organické kyseliny, vitaminy a aromatické látky. Na počátku jara vyhloubí sběrači do každého stromu až tři otvory, široké jeden centimetr a několik centimetrů hluboké, kterými vytéká šťáva do sběrných nádob. Některé společnosti používají k ošetření nařezaných otvorů formaldehyd, čímž zvyšují výnos. Kvalitní javorový sirup byl získán bez použití jakýchkoli chemikálií. Odpařování javorové šťávy je velmi důležitým krokem, protože právě v tuto chvíli vzniká charakteristická javorová vůně a chuť. Při zahušťování musí být odpařeno téměř 40 litrů vody k získání 1 litru sirupu. Výrobci proto někdy používají metody zvané reverzní osmóza, která jim umožní rychlejší a lacinější získání sirupu. Ovšem kvalitní sirup byl získán bez využití této metody.
Druhy sirupu
Javorový sirup se „známkuje“ podle barvy, a tím i chuti. Čím světlejší barva, tím jemnější, méně intenzivní vůně a chuť, a tím dražší sirup.
Grade A (Canada No. 1 Light) je velmi světlý, jemný a luxusní sirup, vhodný jako dárek.

Grade B (Canada No. 2 Medium) je světlý javorový sirup, méně intenzivní chuti.
Grade C (Canada No.2 Amber) je nejoblíbenější mezi Evropany a má příjemnou javorovou chuť.
Grade D (Canada No. 3 Dark) je tmavý sirup vhodný na pečení a pro gastronomii.Logo Ferona Logo Radegast Logo TZ Logo AHR Logo Budamar

Logo AGELLogo M Steel Projects Logo M Steel ProjectsLogo MSProjects International

Logo HEADLogo Victor

Jsme na Facebooku

Jak se k nám dostanete

GPS: 49°39'31.317"N, 18°41'46.129"E
Mapa: Google.cz | Mapy.cz

Popis

Chcete pravidelně dostávat naše novinky do Vaší emailové schránky? Přihlaste se k odběru: