• Interiér restaurace Sportovní areál Vitality
  • Interiér restaurace Sportovní areál Vitality
  • Gastro vitální restaurace
  • Slavnostní tabule Vitality Slezsko

Sezam

je výborným zdrojem vápníku, hořčíku, železa, zinku, draslíku, vitamínu E, B vitamínů a karotenu. Z pohledu tradiční čínské medicíny má vztah k ledvinám, játrům, slezině - slinivce a plicím. Sezam ovlivňuje kvalitu kostní tkáně, tvorbu krve, plodnost, ale i kvalitu vlasů.  Pro "chladivý"  účinek  by  ho  měli konzumovat  také  lidé  "horkokrevní" - nadměrně  se  potící,  hyperaktivní,  se  sklonem  k vysokému tlaku, srdečním onemocněním a mozkovým příhodám.
Sezam je prospěšný:

- pro zdravé vlasy, oči, nehty, kůži, kosti, zuby 
- výborná prevence osteoporózy

Recept na Gomasio:  10 lžiček semínek (mohou být i jiná než sezam, ale sezam je základ), 5 lžiček soli. Semínka opražíme nasucho na pánvi, až začnou praskat, odstavíme ze zdroje tepla.  Část semínek odebereme a zbytek utřeme se solí v hmoždíři najemno. Právě při tření semínek se solí vzniká chemická reakce. Sůl reaguje s olejem ze semínek a mění se tak na mnohem příznivější pro lidský organismus. S gomasiem můžete solit úplně všechno. Navíc tento způsob solení dokonce napomáhá odvykání od nadměrného solení.

Z čerstvě opražených a rozemletých semínek se připravuje tradiční sezamové „máslo“ Tahiny. Tento krém je v oblasti Středozemního moře součástí tradiční pomazánky – humusu. Ze sezamové pasty se také připravují oblíbené cukrovinky baklava a chalva. Baklava je tučný, sladký zákusek, který je rozšířen v oblastech bývalé Osmanské říše. Je plněná sekanými ořechy a slazena cukrem nebo medem. Znáte chalvu? Tak to je další z orientálních cukrovinek, jejímž základem je sezamové semínko.


Kalendář akcí

zobrazit další akce

Doporučujeme

Virtuální prohlídka našich areálů

Penzion Ovečka

 Banner bowling

 


Logo Ferona Logo Radegast Logo TZ Logo AHR Logo Budamar

Logo AGELLogo M Steel Projects Logo M Steel ProjectsLogo MSProjects International

Logo HEADLogo Victor

Jsme na Facebooku

Jak se k nám dostanete

GPS: 49°39'31.317"N, 18°41'46.129"E
Mapa: Google.cz | Mapy.cz

Popis

Chcete pravidelně dostávat naše novinky do Vaší emailové schránky? Přihlaste se k odběru: